Herb Strona główna Biuletyn Informacji Publicznej
Dziś jest niedziela,
28 kwietnia 2024 r.
Wieści gminne · Media o gminie · Kurier · Wydawnictwa · Sadownictwo · OSP · Firmy · Instytucje · Kultura · Sport · Komunikacja · Sołectwa · Parafie · HOGSz · Nagrody · Linki · Tapety · Forum · O stronie


gości od 1 III '03

English Francais Deutsch

Gości on-line: 1

Zabytki

      Mury obronne

  Miasto Szydłów opasał murami obronnymi król Kazimierz Wielki w XIV wieku. Od strony północno-zachodniej mury zostały wzniesione na skraju wysokiej ściany wąwozu, opadającej do doliny rzeki Ciekącej. Od strony południowej i wschodniej wybudowano je na płaskim terenie i umocniono wałem ziemnym i fosą.
  Baszty wysokie na ponad 10 m, zbudowano w celu obserwacji poszczególnych odcinków murów. Pozwalały one niszczyć machiny oblężnicze wroga, gdy ten dotarł do podnóża fortyfikacji. Mury bronione były również za pomocą tzw. hurdycji czyli krytych ganków drewnianych, które wspierając się na belkach wpuszczonych w mur, miały w podłodze otwory dla ostrzału górnego, rzucania kamieni i nabijanych ćwiekami kłód. Były one wznoszone tylko w razie zagrożenia wojennego.

Mury obronne od strony zachodniej, fot. Piotr Walczak
Mury obronne od strony zachodniej

Z murów ostały się 4 odcinki od strony zachodniej, wschodniej i południowej o łącznej długości 680 m, wraz z bramą wejściową (Krakowską) i basztą przerobioną na dzwonnicę kościoła farnego.
  Historia obeszła się z murami dosyć łaskawie: w 1822 roku odbyła się licytacja na sprzedaż "ruderów zamkowych". Informacja ta ukazała się w Dzienniku Urzędowym województwa krakowskiego. Wartość murów oszacowano na sumę 1867 zł i 35 gr, później zaś jeszcze ją obniżono. Mimo to nie znalazły nabywcy, co tłumaczono zbyt wysoką ceną oraz faktem, iż w Szydłowie jest pod dostatkiem materiału budowlanego. Łatwiej bowiem było wydobywać kamień z ziemi bezpłatnie niż pozyskiwać z rozbiórki murów poprzez ich kupno. Problem znalezienia kupca był jeszcz aktualny przez kilkadziesiąt lat, na szczęście nie znalazł się nabywca i mury przetrwały.

· Więcej zdjęć w galerii

Co na forum?

Uwagi, spostrzeżenia?
Pisz do WebMastera
Ostatnia aktualizacja:
14.11.2012
     ::..:: © Urząd Gminy Szydłów ::..::
     Piotr Walczak 2003-2012